Українска Націонал – Трудова Партія

Смолоскиповий псевдонаціоналізм?

Сьогодні прихильники дивізії СС «Галичина» спробують пройти факельною ходою вулицями КиєваЯрослав ТРАКАЛО

Буремне політичне життя в Україні набуває небезпечних тенденцій. Щоденні пікети чи марші добряче набридли суспільству, зокрема мешканцям Києва. Адже саме столиця поневолі стала епіцентром, де всі прагнуть у той чи інший спосіб «засвітитися». Дійшло до того, що правоохоронні органи відмовляються гарантувати безпеку громадянам через неможливість практично здійснювати функції охорони порядку. <?xml:namespace prefix = o /??>

Саме це загрожує сьогодні Києву. Заявку на проведення маршу вшанування пам’яті вояків СС «Галичина» 28 квітня подав такий собі громадянин Антон Жук. У ній він указав, що група людей кількістю двісті осіб, прихильників воїнів, які несли службу в дивізії СС «Галичина», планує вшанувати їх і пройти зі смолоскипами від парку Шевченка — вулицями Богдана Хмельницького, по Хрещатику до майдану Незалежності, де проведе мітинг.

За невипадковим збігом обставин, заявки на проведення акції у той самий час і в тому самому місці,тільки з іншою метою — вшанування жертв фашизму, — подали представники Прогресивної соціалістичної партії України та комуністи. Організатори прямо заявили, що не допустять смолоскипової ходи і готові до жорстких зіткнень. Враховуючи це, влада Києва подала заявку до суду, в якій просить заборонити факельний марш і обмежити акції «симоненківців» і «вітренківців».

«Акції збігаються у часі, а організатори повідомили, що не зможуть втримати своїх людей, тому цілком реальною виглядає перспектива вуличних зіткнень, — розповів «УМ» начальник управління з питань внутрішньої політики КМДА Віктор Гончарук. — Оскільки у Міністерстві внутрішніх справ нам сказали, що міліція не може гарантувати безпеку громадян за такої кількості учасників мітингів, ми звернулися до суду з проханням заборонити їх проводити взагалі».

На момент верстки номера рішення суду ще не було. Однак уповноважений зі зв’язків з громадськістю Української націонал-трудової партії, яка нібито організовує смолоскипову ходу, Євген Герасименко повідомив «УМ», що хода зі вшанування вояків СС «Галичина» відбудеться за будь-яких обставин. «Ми готові до сутичок, однак сподіваємося, що правоохоронні органи не допустять їх. Мені важко з упевненістю говорити про точний маршрут нашої ходи і місце проведення мітингу, оскільки наразі відбувається суд і, згідно з його рішенням, міліція може не пустити нас на ту чи іншу вулицю. Але незважаючи на те, яким буде рішення Феміди, марш відбудеться».

Аби перешкодити ході, з Криму вже прибули активісти молодіжного руху «Прорив». Як заявив «Новому регіону» його лідер Олексій Добичин, намічений факельний рух закінчиться бійкою і пролиттям крові. «Українська влада зійшла з розуму, штовхаючи народ у пічку громадянського протистояння і війни. Вся відповідальність за наслідки цієї акції ляже на плечі Президента Віктора Ющенка та його команди», — заявив він.

Однак саме на цих словах пан Добичин, можливо, і «проколовся». Виникає думка, що як хода зі вшанування вояків дивізії СС «Галичина», так і організація «червоних» контрзаходів — всього-на-всього добре спланована акція, аби потім звинуватити у вуличних безладах опозицію і главу держави. Ще більш правдоподібно ця версія виглядає на тлі запланованого на суботу мітингу опозиції на Європейській площі, завершення якого теоретично збігається у часі з початком смолоскипової ходи й акцій «червоних».

Розуміють прихований підтекст і у секретаріаті Президента. Його керівник Віктор Балога закликав правоохоронців не допустити зіткнень і надіслав Службі безпеки України й МВС листа. У ньому висловив думку, що, зважаючи на неоднозначність теми вояків дивізії СС «Галичина» у суспільстві, цілком реальними виглядають силові сутички й закликав міліцію застосувати всі правові механізми, щоб не допустити цього.

Не інакше як провокацією називає заплановані на сьогодні акції і голова Київської міської організації УНА-УНСО Ігор (Тополя) Мазур. «Ми не братимемо участі у цих заходах, оскільки тема фашизму свідомо піднімається тими, хто прагне нині реваншу й захоплення влади, — розповів він «УМ». — Чому не можна зробити цю ходу в інший день? Адже сьогодні відбуватиметься акція опозиції і «під удар» можуть потрапити пересічні кияни. Це робиться свідомо, аби звести у часі мирних демонстрантів опозиції з радикалами і «червоними». В цьому році відзначатиметься сторіччя народження Романа Шухевича. Нехай би вони у цей день зробили ходу чи тридцятого червня — в день відновлення української державності. Насправді це лише чергова спроба пропіарити пані Вітренко, комуністів, а потім звинуватити у вуличних безладдях секретаріат Президента і опозицію».