Українска Націонал – Трудова Партія

Гарячі голови

Нинішні праворадикали вважають себе спадкоємцями ОУН-УПА, але міліція називає їх хуліганами

АВТОР: Мар’яна П’єцух

Вони кажуть, що заради України готові на все. Вони беруть участь у маршах вшанування ОУН-УПА, б’ються, пояснюючи це боротьбою за націю, хуліганять на футбольних матчах. Багато з них не раз мали проблеми з міліцією, але це їх не зупиняє. Вони живуть ідеєю, хоча їхні дії здебільшого незрозумілі тим, заради кого і на пам’ять про кого вони це роблять.

Сьогодні в Україні налічується як мінімум 180 тисяч симпатиків праворадикального руху. Принаймні стільки голосів було віддано на позачергових парламентських виборах за „Свободу” – єдину крайню праву партію, яка брала участь у виборах. Вона майже вдвічі покращила свій результат у порівняні з виборами 2006-го. Немало прихильників праворадикалів і серед підлітків, які ще не мають права голосу. Саме молодь віком від 15 до 30 років, яка незадоволена ситуацією в суспільстві, ідеологічно мотивована і цікавиться політикою та історією, стає головною рушійною силою цих рухів.

Нині на зміну колись відомим УНА-УНСО та СНПУ прийшли нові абревіатури і лідери. Головна відмінність між ними – різне трактування історії, зокрема й діяльності ОУН-УПА, сподвижниками якої вони себе вважають.

Український фюрер

„Головному фюреру Києва” Євгенові Герасименку, якого у його середовищі кличуть Кротом, лише 22 роки. Фюрером його називають тому, що він очолює ультраправу організацію „Українська націонал-трудова партія” (УНТП), яка проповідує принципи націонал-соціалізму (НС).

Герасименко категорично проти того, щоб їхню ідеологію називали нацизмом. Він переконує, що одним із перших націонал-соціалізм в Україні запровадив на початку ХХ століття Микола Міхновський. „Гітлер – це ще один ярлик, який навішують на нас українофоби. Згадками про Гітлера вони хочуть відвернути увагу людей від тих проблем, які є в Україні, приховують факт знищення нашого народу”, – патетично пояснює „Новинареві” Герасименко.

До ярликів, які чіпляють на його ідейних соратників, він зараховує також закиди у фашизмі, расизмі та антисемітизмі. Однак у розмові Герасименко не раз зауважує, що причина всіх бід нашої держави – панування в країні людей неукраїнської національності, маючи на увазі насамперед євреїв.

У прихильників НС-руху, серед яких чимало скінхедів, часто виникають проблеми з правоохоронцями, які обвинувачують їх у хуліганстві та порушенні рівноправності громадян залежно від расової, національної належності та ставлення до релігії.

19 серпня на стадіоні „Динамо” на трибунах, де сиділи націонал-соціалісти, було піднято великий стяг з німецькою свастикою. Як наслідок, порушено кримінальну справу, а Євгенові Герасименку і кільком його однодумцям заборонено доступ на цей стадіон.

Зараз за ґратами перебуває чимало учасників НС-руху. Лідер УНТП запевняє, що запроторили їх туди незаконно, за сфабрикованими справами. „Нещодавно націонал-соціаліста атакували з десяток антифашистів, які чекали його під будинком. З метою самооборони йому довелося діяти на ураження, в результаті чого одного з нападників убито, а іншим вдалося втекти”, – наводить приклад Герасименко, обурюючись, що „за самооборону його хочуть засудити на 15 років”.